Wpisy użytkownika LanVin. z dnia 4 maja 2012

Liczba wpisów: 1

palqa
 
Nigdy nie interesowałam się życiem Andy'ego Warhola. Bo niby czym się tu interesować? Myślałam, że to jakiś zwykły artysta, który zapisał się w kartach historii. Wiedziałam o nim same podstawowe rzeczy aż do czasu, gdy znajoma pożyczyła mi taką o to książkę:
andy.jpg


Lektura sama w sobie arcydziełem nie jest. Autorka książki, a zarazem jedna z byłych supergwiazd Warhola, Ultra Violet talentu pisarskiego nie posiada. Nie skupiam się tu jednak na formie przekazu, ale na samej historii, która mnie zaciekawiła. Oprócz skróconego opisu dzieciństwa i młodzieńczych lat swoich i Andy'ego, Ultra opisuje  też atmosferę w słynnej fabryce artysty, ich wzajemne relacje, a także resztę ekipy Warhola. Tu już odsyłam do książki, ponieważ nie będę jej streszczać.
Skupię się na supergwiazdach Warhola. Były to osoby, głównie kobiety, młode dziewczyny, które u boku swego mistrza robiły karierę. Wystarczyło zagrać w paru jego krótkometrażowych filmach, czy pokazywać się u jego boku na wystawie czy imprezie i miało się zapewnione miejsce w rubryce kulturalnej czy plotkarskiej. Brzmi fantastycznie, jednak bardzo ważnym jest, że żadna z tych supergwiazd nigdy nie uzyskała statusu prawdziwej gwiazdy na miarę Hollywood, o czym tak bardzo marzyły. Często kończyły tragicznie przez przedawkowanie narkotyków czy samobójstwa. Same przyznajcie czy słyszałyście na przykład o :

Ultra Violet ( prawdziwe imię- Isabelle Collin Dufresne)
andy1.jpg


Ingrid Superstar
andy2.jpg


International Velvet
andy3.jpg


Viva
andy4.jpg


Edie Sedgwick
andy5.jpg


Przyznaję, że przed przeczytaniem książki nie miałam pojęcia o żadnej z nich.

Nie będę ukrywać, że trochę wkręciłam się w temat;d A tu jeszcze parę zdjęć z fabryki i nie tylko :